Asie-mineure > Articles > Articles
  Barışın ve dostluğun değerli elçisi katledildi   22/01/2007

Barışın ve dostluğun değerli elçisi Hrant Dink katledildi

Ali Ertem

Agos Gazetesi yayın yönetmeni – başyazarı Hrant Dink 19.01.2007 İstanbul’da uğradığı silahlı saldırı sonucu katledildi. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti ve onun her kademesinden yetkilileri katil arıyorlar! Resmi ve gayri resmi yetkili ağızlar (cumhurbaşkanından başbakanına, genelkurmayından emniyet genel müdürüne, medya kurumlarından köşe yazarlarına kadar) karanlıkta bıraktıkları her siyasi cinayet sonrası olduğu gibi, katliamı “kınayan” açıklamalar yapıyorlar: O kurşun Türkiye'ye atıldı;Türkiye’yi dünyada güç duruma düşürmek isteyenlerin tertibidir; Bu cinayeti yapanların bir tek hedefi vardır, dünya kamuoyunda Türkiye’yi küçük düşürmek…  vs.

İstisnasız tümü, akıl almaz pişkinlik ve soğukkanlılıkla gerçek katili gizlemek, kamuoyunu yanıltmak, daha başından itibaren bir siyasi cinayeti daha karanlıkta bırakmak için kolları sıvamış vaziyetteler.

Katil kim? Kurşunlar kime sıkıldı?

Katil,1894’ten buyana farklı etnik kimliklerin ortak yaşam zeminini yıkmak için kan döken, 1915 soykırımı ile Türkiye’nin Hıristiyan halklarına kasteden egemenlik geleneğidir. 

Katil, devlet egemenliği altındaki Türk olmayan hakları bitirmek için, sistematik olarak pogromlar kışkırtan, kitlesel katliamları, sürgünü ve zoraki asimilasyonu sürekli kılan; ırkçı yasalarla vatandaşının yaşam kaynaklarını kurutan (ülkenin gayrimüslim vatandaşlarına çıkarılan varlık vergisi, vakıf mallarına el konması) egemenlik zihniyetidir. 

Katil, etnik ve dini kimliğine sahip çıkan, dilini kültürünü yaşatmak için direnen vatandaşlarına, vatanın bütünlüğünü tehdit eden “iç düşman” gözüyle bakanlardır. 

Katil, yalana ve iftiraya dayalı ırkçı propaganda ile halkı yozlaştıran, sefilleştiren gençlerini gönüllü tetikçiliğe teşvik edenlerdir. 

Katil, altına imza koyduğu uluslararası anlaşmaları her fırsatta ihlal eden, sınırlarını, gözüne kestirdiği komşuları aleyhine genişleten ilhakçılardır. 

Katil, dizginlerinden boşanmış ırkçılığa karşı duran Hrant Dink’i, ve onun idealini paylaşan aydınları, “andıç” listesine alan, bir çarpı işareti ile katledilmesine, ya da kaybedilmesine karar veren zihniyettir. 

Katil, güdümündeki medyanın gücünü, Hrant’ı, ve onun gibi insan hakları savunucularını marjinalleştirmek için kullanan, katliamlarına davetiye çıkaranlardır.

Katil, bile bile kurbanı katil, katili kurban yerine koyan, 91 yıldır tarihi gerçeği “sözde soykırım” deye inkâr eden, Hrant’a ve onun şahsında Ermeni halkına karşı soykırımı gündemde tutan Türkiye Cumhuriyetinin ittihatçı asker ve sivil temsilcileridir.

Hrant Dink, kalbinde kin ve nefrete asla yer bırakmadı. Halklarımız arasına örülmüş kin ve nefret duvarlarını yıkılması için elini ateşe koydu. Ayaklar altına alınmış insanlık onurumuzun kurtulması için gösterilmesi gereken fedakârlığın en yücesini gösterdi. İşte bu nedenle kin ve nefretin, soykırımcı ırkçılığın kurbanı oldu. Hrant Dink’in şahsında Ermeni halkına üç kurşun daha sıkıldı. Böylece Hrant’da soykırım kurbanları arasına karışmış oldu.

Yazıklar olsun! Göz göre göre gelen bu alçak kastı engelleyemedik. Yine başımız eğik gözlerimiz yaşlı. Üzüntünün ve utancın içinde biçare kıvranıyoruz.

 

Verein der Völkermordgegner e.V. Frankfurt / Main
Soykırım Karşıtları Derneği  (SKD);  
Kontakt : Ali Ertem Tel.: 0049/69/5970813; E-Mail: skd@gmx.net

 

Frankfurt, 22 Ocak 2007


Retour...© 2014 - Europe & Orient

Retour à la page d'accueil Plan du site